webinar 28 07 2021 2

Resmi büyük görmek için üzerine tıklayınız.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)
 tkv vhsd  tkad logo 2  hepyasam 

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü için, HEPYAŞAM Derneği, Türk Karaciğer Vakfı (TKCV), Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği (VHSD) olarak bu yıl bir araya gelip bilgilendirmeyle, müzikle, dostlukla ve belediyeler ile işbirliği içinde bu hastalık konusunda toplumumuzdaki farkındalığı artırmaya çabalıyoruz.

Bu yıl Kadıköy Belediye'sinin desteği ile Kadıköy İskele Meydanı’da buluşuyoruz….

Bilgilendirme standı, afişlerimiz, posterlerimiz, broşürlerimiz, rozetlerimiz, şapkalarımız, sarı balonlarımız ve bandomuz ile biz hazırız.

Faydalı, keyifli ve sürprizlerlin olacağı ve Dünya Hepatit günü anısına fotoğraf çekim noktası olan etkinliğimize katılımınızı bekliyoruz.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)

"300 milyon hepatitli hastalığından habersiz"

Dünya üzerinde 300 milyon Hepatit B, 100 milyon ise Hepatit C hastası olduğunu söyleyen Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji-Hepatoloji Bölümü ve Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, "Bu insanların yaklaşık yüzde 80'i yani 300 milyonu hastalığından habersiz. Vakıf olarak 'Kayıp Milyonlar' temasıyla hastalık konusunda farkındalığı amaçlıyoruz" dedi.

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü. Dünya Hepatit Birliği ve Türk Karaciğer Vakfı'nın amacı ise hastalığının farkında olmayan insanların farkındalığını sağlamak. 'Kayıp Milyonlar' temasıyla hastalığa dikkat çektiklerini belirten Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, "Dünyada yaklaşık 300 milyon Hepatit B'li, 100 milyon civarında da Hepatit C'li insan olduğunu biliyoruz. Bunların 4'te 1'i yani 100 milyonu ömürlerinin bir devresinde karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri olma riski ile karşı karşıya. O nedenle bu iki virüsün üzerinde daha çok duruyoruz. 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü'nde de farkındalık yaratıp insanları bu konuda bilgilendirip herkesi en azından hayatlarında bir kere kendileri ve aile üyeleri için Hepatit testlerini yaptırmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

"BİR KERE TEST YAPTIRIN"

Hepatit mikrobunu taşıyan yaklaşık 400 milyondan 300 milyonun hastalığından habersiz olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, "İlerde ciddi hastalıklara maruz kalma riskine sahip insanların maalesef yaklaşık yüzde 80'i hastalığından habersiz. 400 milyon Hepatit B ve C hastasının yaklaşık 300 milyonu hastalığından habersiz. Bu da hastalığın özelliği. Bu virüs kronikleştikten sonra 10 ila 50 yıl gibi uzun sürelerde siroza ya da kansere yol açıyor. Bu aradaki dönem ise sessiz bir enfeksiyon olarak geçiyor. Herhangi bir belirtisi olmadığından bizim bu hastalıkları tanımamız ancak onunla ilgili testleri yaptırmakla mümkün" ifadelerini kullandı.

"ETKİLİ İLAÇLARIMIZ VAR"

Her iki virüs için de etkili ilaçların olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çakaloğlu, "Biz bu insanları erken tanı sonrası tedavi edersek hem hastalıklarını yok edip ilerde siroz veya kanser olma riskini ortadan kaldırmış olacağız.Viral hepatitlere karşı koruyucu aşı, etkili ilaçlar, ulaşılabilir tedavi olanakları, etkin sosyal güvenlik sistemimiz ve konuyu çok iyi bilen uzman doktorlarımız var. Eksik olan ise bu konudaki toplumsal farkındalığın az olması. Bunun için de öncelikle riskli gruplar başta olmak üzere herkesin hepatit B ve C tarama testlerinin yapılması, virüs taşıdığı belirlenen kişilerin tedavi programına alınması, ilaç tedavilerine başlanması, ailenin diğer fertlerinin de taranarak virüslere karşı önlem alınması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

“VİRAL HEPATİTLİ HASTA KALMASIN"

Dünya Sağlık Örgütü’nün, viral hepatitler konusunda bütün ülkeler için 2030 yılına kadar “Viral Hepatit B ve C’nin Eliminasyonu” amacı hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Çakaloğlu şöyle devam etti:

“Dünyada milyonlarca, ülkemizde de yüzbinlerce insanın hepatit B veya hepatit C olduğundan habersiz yaşaması, viral hepatitlerin eliminasyonu önündeki en büyük engeldir. Her türlü çaba gösterilerek tanı konulan ve hastalığın erken döneminde iken tedavi edilen hasta sayısını bugünkünün en az 3-4 katına çıkarmamız gerekmektedir. Hedef rakam her yıl kronik hepatit B’li ve kronik hepatit C’li en az 15 bin, tercihan 30 bin hastanın tedavi edilmesidir. Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği 2030 yılı “Viral Hepatitlerin Eliminasyonu” hedeflerine anvak bu şekilde ulaşılabilir.”

“Haydi, Viral Hepatitli Hasta Kalmasın. Herkes Test Yaptırsın ve Hepatitli Olanlar Tedavi Olsun” vurgusunda bulunan Prof. Dr. Çakaloğlu, “Amaç viral hepatitli ancak hastalığından habersiz onbinlere, yüzbinlere ulaşarak ve onların tedavisi ile ciddi hastalık ve ölümlere eggel olmak, aynı zamanda diğer insanlara bulaşı önleyerek toplumda viral hepatit infeksiyonunu kontrol altına almaktır yani eliminasyonhedeflerine ulaşmaktır” diye konuştu.

Yazının orijinali için tıklayınız.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)

Dünya Hepatit Farkındalık Günü

Türk Karaciğer Vakfı, Hep Yaşam Derneği ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği viral hepatit hastalıklarına dikkati çekmek, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Beşiktaş Demokrasi Meydanı'nda etkinlik düzenledi - Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu: - "Ülkemizde hepatit B için 3 milyon hepatit C için 500 bin civarında diyebiliriz. Bu insanların 4'te 1'i hayatlarının ilerleyen döneminde bir şekilde karaciğer sirozu veya kanseri hastalıklarının riski altında" - "Çok uzun, sessiz, belirtisiz, insanların normal hayatlarını sürdürdükleri bir ara dönem var. Bu dönemde hastaları tedavi edersek hem siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi komplikasyonları hem de bunlara bağlı ölümleri önleyebiliriz".

İSTANBUL (AA) - Türk Karaciğer Vakfı, Hep Yaşam Derneği ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği viral hepatit hastalıklarına dikkati çekmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Beşiktaş Demokrasi Meydanı'nda etkinlik düzenledi

Dünya Hepatit Farkındalık Günü'nde gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, doktorlar tarafından halka bilgilendirme yapılarak, soruları cevaplandı ve broşür dağıtıldı.

Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Hepatit Günü kapsamında düzenlenen etkinlikle viral hepatitler konusunda farkındalık yaratmak, halkı bilgilendirmek ve hepatite karşı verilen mücadelede başarılı olmak istediklerini söyledi.

Özellikle hepatit B (HBV) ve hepatit C (HCV) türlerinin, kronik enfeksiyona sebep olarak karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri gibi ciddi komplikasyonlara ve ölümlere yol açabildiğini aktaran Prof. Dr. Çakaloğlu, "Dünyada 300 milyon kişi hepatit B, 100 milyona yakın insan da hepatit C taşıyıcısı. Ülkemizde hepatit B için 3 milyon hepatit C için 500 bin civarında diyebiliriz. Bu insanların 4'te 1'i hayatlarının ilerleyen döneminde bir şekilde karaciğer sirozu veya kanseri hastalıklarının riski altında." diye konuştu.

Prof. Dr. Çakaloğlu, Dünya Hepatit Birliği'nin bu sene tema olarak hepatit B ve C enfeksiyonuna sahip ancak tanı konulmamış ve "Kayıp Milyonlar" olarak adlandırılan kişilere hitap ettiğini ve "Hepatitli Hasta Kalmasın" sloganıyla olaya yaklaştıklarını belirtti.

İlk enfeksiyonu sessiz geçiren kişilerde hepatit virüslerinin kronikleşebildiğine dikkati çeken Çakaloğlu, bu durumda ciddi hastalık belirtilerinin gözlendiğini söyleyerek, şunları ifade etti:

"10 ila 50 yıl arası gibi çok uzun bir süre sessiz kalıyor. Çok uzun, sessiz, belirtisiz, insanların normal hayatlarını sürdürdükleri bir ara dönem var. Bu dönemde hastaları tedavi edersek hem siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi komplikasyonları hem de bunlara bağlı ölümleri önleyebiliriz ve hepatitli hasta havuzunu küçültürüz. O nedenle, herkese hepatit B ve C, beraberinde A testlerini de yaptırmalarını, eğer aşı olmaları gerekenler varsa aşı olmalarını, içlerinde hepatit B ve C’li kişiler varsa konunun uzmanlarına başvurup tedavi olmalarını öneriyoruz."

- "Tedaviler henüz siroz ve kansere yakalanmadan yapılmalı"

Konuşmasında tedavi aşamalarına da değinen Prof. Dr. Çakaloğlu, hepatit B için etkili aşı ve ilaçların bulunduğunu ancak virüsü vücuttan atmanın kolay olmadığını, amacın uzun süreli tedaviyle karaciğeri normale yaklaştırmak ya da virüsü baskılayarak komplikasyonları önlemek olduğunu anlattı.
Çakaloğlu, hepatit C’de de etkili ilaçlar bulunduğunu ve yüzde 100'e yakın kür sağlanabildiğini ifade ederek, "Bu tedaviler henüz siroz ve kansere yakalanmadan yapılmalı. Çünkü ilaçlar bu hastalıklara yakalananlarda da etkili olsa bile, ilerlemiş hastalık olumsuz seyrini sürdürüp yine komplikasyonlara yol açabiliyor." dedi.

Hedeflerinin hastalara erken evrede tanı koymak, onları uygun evrelerde iyileştirmek ve Dünya Sağlık Örgütü'nün hepatitle mücadelede 2030 yılı için koyduğu viral hepatit eliminasyonu hedeflerine ulaşmak olduğunun altını çizen Çakaloğlu, "Dünya sağlık örgütü bütün topluluklara şunu empoze ediyor; 'Lütfen ülkenizdeki hepatit hastalarının yüzde 90’ına testler yaparak tanı koyun. Bu tanı koyduğunuz insanların en az yüzde 80'ini tedavi edin, böylece ölümlerin yüzde 65-70 oranında önüne geçin.' Bu da 2030 viral hepatit eliminasyon hedeflerimiz." diye konuştu.

- "Normal hayatlarınızda bir kısıtlama yapmayın"

Çakaloğlu, kan transizyonu yapılmış ya da ciddi ameliyatlar geçirmiş herkesin test yaptırması gerektiğini, diyaliz ve organ nakli hastalarının yanı sıra immün sistemi baskılanmış kanser hastalarının da risk grubunda bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Günlük hayat açısından bakarsak, özellikle tatuaj, dövme, piercing gibi vücuda nüfuz edici işlemler uygun olmayan koşullarda yapılırsa risk taşıyor. Berberler, kuaförler, manikür ve pedikür konusunda kanıtlanmış bir bilgi yok. O yüzden bunu özel bir risk grubu olarak belirtmek doğru değil. Hepatitli hastalar, normal hayatlarınızda bir kısıtlama yapmayın, işinizde çalışabilirsiniz, her türlü sportif aktiviteyi yapabilirsiniz, sevdiğiniz insanlara sarılabilirsiniz, aynı tabaktan yemek yiyebilirsiniz. Bu virüsün bu şekilde bulaşması imkansız. Ama birkaç şeye dikkat edin. Bir yerinizde kanayan yara varsa, orayı temizleyip flasterle kapatın. Kişisel eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmayın. Bunlar dışında alınması gereken bir önlem yok."

- "Hastaların tedaviye erişimleri için sosyal kampanya yapıyoruz"

Hep Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hilal Ünalmış Duda ise, amaçlarının hepatit konusunda farkındalığı artırabilmek ve hepatiti tamamen yok etmek olduğunu ifade etti.

Dünyada ve Türkiye'de milyonlarca insanın hepatit virüsü taşıdığını bilmeden yaşadıklarını anlatan Duda, "Onların farkında olması ve test yaptırması gerekiyorsa tedaviye erişimleri için biz de böyle bir sosyal kampanya yapıyoruz. 2030 yılında dünyadan hepatiti yok etmek isteyen bir ekip var, ben de o ekibin Türkiye temsilcisiyim." diye konuştu.

Yazının orijinali için tıklayınız.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)

"Hepatitte erken teşhis hayati önem taşır"

- Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Çakaloğlu:- "Hepatit B ve C'de erken tedavi şarttır. Siroz veya karaciğer kanseri gelişmiş hastalarda tedaviye rağmen istenen iyileşme tam olarak sağlanamayabilir ve bazı riskler ortadan kaldırılamaz. Bu hastaların bazıları ancak karaciğer nakli ile hayatta..

İSTANBUL (AA) - Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, "Hepatit B ve C'de erken tedavi şarttır. Siroz veya karaciğer kanseri gelişmiş hastalarda tedaviye rağmen istenen iyileşme tam olarak sağlanamayabilir ve bazı riskler ortadan kaldırılamaz. Bu hastaların bazıları ancak karaciğer nakli ile hayatta kalabilir. Bu nedenle siroz oluşmadan gerekli önlemleri almak, erken tanı ile tedaviyi sağlamak yaşamsal önem taşır." ifadelerini kullandı.

Çakaloğlu, 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, viral hepatitler içinde yer alan hepatit B ve hepatit C'nin yol açtığı kronik infeksiyonun, karaciğer sirozu ve karaciğer kanserinin yüzde 70-80'inin sebebi olduğunu belirtti.

İlk infeksiyonun hastaların sadece yüzde 20'sinde aşikar sarılık yaptığını, yüzde 80 hastada sessiz, sarılık olmaksızın geçirildiğini ifade eden Çakaloğlu, sıklıkla tanı konulamayan sessiz ilk infeksiyon sonrası oluşan kronik viral infeksiyonun, 10-50 yıl arası gibi uzun bir belirtisiz dönemden sonra siroz ve kansere sebep olduğunu, klinik belirtilerin ancak hastalık çok ilerlediği zaman ortaya çıktığnı anlattı.

Çakaloğlu, siroza bağlı karaciğer yetersizliği ve kanserin en sık ölüm sebebi olduğunu belirterek, "Binlerce insanın hayatta kalması ancak karaciğer nakli ile sağlanır. İlaçla tedavide sağlanan ilerlemeler ve karaciğer nakline rağmen dünyada her yıl yaklaşık 1,3 milyon kişi bu kronik hepatit B ve C sebebiyle yaşamını kaybediyor. Hepatitleri küresel bir sağlık sorunu haline getiren bu tablo kader değil." ifadelerini kullandı.

- "Hepatitli yüz binler aramızda dolaşıyor"

Çakaloğlu, "Hepatitsiz Dünya" sloganı ile toplumda farkındalık oluşturulmasının hedeflendiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Kronik B ve C infeksiyonuna bağlı viral hepatitlerde son derece etkili ve kolay alınan ilaçlarla iyileşme ve kür sağlamak mümkün. Özellikle hepatit C'de küratif (virüsü yok eden) tedavinin başarı oranı yüzde 95'in üzerindedir. Bu nedenle herkesi hepatit testlerini yaptırmaya çağırıyoruz. Basit bir kan tahlili ile tanı koyarak karaciğer yetmezliği ve kansere yol açabilen kronik hepatit B ve C'yi ilaçla tedavi edebilir, kontrol altına alır veya kür sağlayabiliriz. Hepatit B ve C'de erken tedavi şarttır. Siroz veya karaciğer kanseri gelişmiş hastalarda tedaviye rağmen istenen iyileşme tam olarak sağlanamayabilir ve bazı riskler ortadan kaldırılamaz. Bu hastaların bazıları ancak karaciğer nakli ile hayatta kalabilir. Bu nedenle siroz oluşmadan gerekli önlemleri almak, erken tanı ile tedaviyi sağlamak yaşamsal önem taşır."

"Dünyada milyonlarca, ülkemizde de yüzbinlerce insanın hepatit B veya hepatit C olduğundan habersiz yaşaması, viral hepatitlerin eliminasyonu önündeki en büyük engeldir." ifadelerini kullanan Çakaloğlu, şöyle devam etti:

"Her türlü çaba gösterilerek tanı konulan ve hastalığın erken döneminde iken tedavi edilen hasta sayısını bugünkünün en az 3-4 katına çıkarmamız gerekmektedir. 'Haydi, Viral Hepatitli Hasta Kalmasın. Herkes Test Yaptırsın ve Hepatitli Olanlar Tedavi Olsun' vurgusuyla yaptığımız etkinliklerde amaç viral hepatitli ancak hastalığından habersiz on binlere, yüz binlere ulaşarak ve onların tedavisi ile ciddi hastalık ve ölümlere engel olmak, aynı zamanda diğer insanlara bulaşmasını önleyerek toplumda viral hepatit infeksiyonunu kontrol altına almaktır yani eliminasyon hedeflerine ulaşmaktır."

Yazının orijinali için tıklayınız.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)

300 milyon hepatitli hastalığından habersiz yaşıyor

Dünya üzerinde 300 milyon Hepatit B, 100 milyon ise Hepatit C hastası olduğunu söyleyen Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji-Hepatoloji Bölümü ve Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, "Bu insanların yaklaşık yüzde 80'i yani 300 milyonu hastalığından habersiz. Vakıf olarak 'Kayıp Milyonlar' temasıyla hastalık konusunda farkındalığı amaçlıyoruz" dedi.

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü. Dünya Hepatit Birliği ve Türk Karaciğer Vakfı'nın amacı ise hastalığının farkında olmayan insanların farkındalığını sağlamak.

'Kayıp Milyonlar' temasıyla hastalığa dikkat çektiklerini belirten Prof.Dr. Yılmaz Çakaloğlu, "Dünyada yaklaşık 300 milyon Hepatit B'li, 100 milyon civarında da Hepatit C'li insan olduğunu biliyoruz. Bunların 4'te 1'i yani 100 milyonu ömürlerinin bir devresinde karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri olma riski ile karşı karşıya. O nedenle bu iki virüsün üzerinde daha çok duruyoruz. 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü'nde de farkındalık yaratıp insanları bu konuda bilgilendirip herkesi en azından hayatlarında bir kere kendileri ve aile üyeleri için Hepatit testlerini yaptırmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

'BİR KERE TEST YAPTIRIN'

Hepatit mikrobunu taşıyan yaklaşık 400 milyondan 300 milyonun hastalığından habersiz olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, "İleride ciddi hastalıklara maruz kalma riskine sahip insanların maalesef yaklaşık yüzde 80'i hastalığından habersiz. 400 milyon Hepatit B ve C hastasının yaklaşık 300 milyonu hastalığından habersiz. Bu da hastalığın özelliği. Bu virüs kronikleştikten sonra 10 ila 50 yıl gibi uzun sürelerde siroza ya da kansere yol açıyor. Bu aradaki dönem ise sessiz bir enfeksiyon olarak geçiyor. Herhangi bir belirtisi olmadığından bizim bu hastalıkları tanımamız ancak onunla ilgili testleri yaptırmakla mümkün" ifadelerini kullandı.

'ETKİLİ İLAÇLARIMIZ VAR'

Her iki virüs için de etkili ilaçların olduğunu ifade eden Prof.Dr. Yılmaz Çakaloğlu, "Biz bu insanları erken tanı sonrası tedavi edersek hhastalıklarını yok edip ileride siroz veya kanser olma riskini ortadan kaldırmış olacağız. Viral hepatitlere karşı koruyucu aşı, etkili ilaçlar, ulaşılabilir tedavi olanakları, etkin sosyal güvenlik sistemimiz ve konuyu çok iyi bilen uzman doktorlarımız var. Eksik olan ise bu konudaki toplumsal farkındalığın az olması. Bunun için de öncelikle riskli gruplar başta olmak üzere herkesin hepatit B ve C tarama testlerinin yapılması, virüs taşıdığı belirlenen kişilerin tedavi programına alınması, ilaç tedavilerine başlanması, ailenin diğer fertlerinin de taranarak virüslere karşı önlem alınması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

'VİRAL HEPATİTLİ HASTA KALMASIN'

Dünya Sağlık Örgütü’nün, viral hepatitler konusunda bütün ülkeler için 2030 yılına kadar “Viral Hepatit B ve C’nin Eliminasyonu” amacı hakkında da bilgi veren Prof.Dr. Yılmaz Çakaloğlu şöyle devam etti:

“Dünyada milyonlarca, ülkemizde de yüz binlerce insanın hepatit B veya hepatit C olduğundan habersiz yaşaması, viral hepatitlerin eliminasyonu önündeki en büyük engeldir. Her türlü çaba gösterilerek tanı konulan ve hastalığın erken döneminde iken tedavi edilen hasta sayısını bugünkünün en az 3-4 katına çıkarmamız gerekiyor. Hedef rakam her yıl kronik hepatit B’li ve kronik hepatit C’li en az 15 bin, tercihen 30 bin hastanın tedavi edilmesidir. Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği 2030 yılı 'Viral Hepatitlerin Eliminasyonu' hedeflerine ancak bu şekilde ulaşılabilir.”

“Haydi, Viral Hepatitli Hasta Kalmasın. Herkes Test Yaptırsın ve Hepatitli Olanlar Tedavi Olsun” vurgusunda bulunan Prof.Dr. Yılmaz Çakaloğlu, “Amaç viral hepatitli ancak hastalığından habersiz on binlere, yüzbinlere ulaşarak ve onların tedavisi ile ciddi hastalık ve ölümlere engel olmak, aynı zamanda diğer insanlara bulaşı önleyerek toplumda viral hepatit infeksiyonunu kontrol altına almaktır” diye konuştu.

Yazının orijinali için tıklayınız.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)

"300 milyon hepatitli, hasta olduğunu bilmiyor"

Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, korkunç tabloyu paylaştı: Dünyada şu an hepatitli olduğundan habersiz 300 milyon kişi var. Bu kişilerin tespit edilmesi için herkesi test yaptırmaya çalışan Çakaloğlu, 'Kayıp Milyonlar'ı aradıklarını söyledi.

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü nedeniyle açıklamalar yapan Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji-Hepatoloji Bölümü ve Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, dünya üzerinde 300 milyon Hepatit B, 100 milyon ise Hepatit C hastası olduğunu söyledi. Çakaloğlu, bu kişilerin yüzde 80’inin hastalığından habersiz olduğunu belirtirken, vakıf olarak “Kayıp Milyonlar” teması ile farkındalık yaratmaya çalıştıklarını ve herkesi test yapmaya davet ettiklerini açıkladı.

Çakaloğlu, “Hastaların 4’te 1’i yani 100 milyonu ömürlerinin bir devresinde karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri olma riski ile karşı karşıya. O nedenle bu iki virüsün üzerinde daha çok duruyoruz. 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü’nde de farkındalık yaratıp insanları bu konuda bilgilendirip herkesi en azından hayatlarında bir kere kendileri ve aile üyeleri için Hepatit testlerini yaptırmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

“BİR KERE TEST YAPTIRIN”

Hepatit mikrobunu taşıyan yaklaşık 400 milyondan 300 milyonun hastalığından habersiz olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, “İlerde ciddi hastalıklara maruz kalma riskine sahip insanların maalesef yaklaşık yüzde 80’i hastalığından habersiz. 400 milyon Hepatit B ve C hastasının yaklaşık 300 milyonu hastalığından habersiz. Bu da hastalığın özelliği. Bu virüs kronikleştikten sonra 10 ila 50 yıl gibi uzun sürelerde siroza ya da kansere yol açıyor. Bu aradaki dönem ise sessiz bir enfeksiyon olarak geçiyor. Herhangi bir belirtisi olmadığından bizim bu hastalıkları tanımamız ancak onunla ilgili testleri yaptırmakla mümkün” ifadelerini kullandı.

“ETKİLİ İLAÇLARIMIZ VAR”

 Her iki virüs için de etkili ilaçların olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çakaloğlu, “Biz bu insanları erken tanı sonrası tedavi edersek hem hastalıklarını yok edip ilerde siroz veya kanser olma riskini ortadan kaldırmış olacağız. Viral hepatitlere karşı koruyucu aşı, etkili ilaçlar, ulaşılabilir tedavi olanakları, etkin sosyal güvenlik sistemimiz ve konuyu çok iyi bilen uzman doktorlarımız var. Eksik olan ise bu konudaki toplumsal farkındalığın az olması. Bunun için de öncelikle riskli gruplar başta olmak üzere herkesin hepatit B ve C tarama testlerinin yapılması, virüs taşıdığı belirlenen kişilerin tedavi programına alınması, ilaç tedavilerine başlanması, ailenin diğer fertlerinin de taranarak virüslere karşı önlem alınması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

“VİRAL HEPATİTLİ HASTA KALMASIN”

Dünya Sağlık Örgütü'nün, viral hepatitler konusunda bütün ülkeler için 2030 yılına kadar “Viral Hepatit B ve C'nin Eliminasyonu” amacı hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Çakaloğlu şöyle devam etti:

“Dünyada milyonlarca, ülkemizde de yüzbinlerce insanın hepatit B veya hepatit C olduğundan habersiz yaşaması, viral hepatitlerin eliminasyonu önündeki en büyük engeldir. Her türlü çaba gösterilerek tanı konulan ve hastalığın erken döneminde iken tedavi edilen hasta sayısını bugünkünün en az 3-4 katına çıkarmamız gerekmektedir. Hedef rakam her yıl kronik hepatit B'li ve kronik hepatit C'li en az 15 bin, tercihan 30 bin hastanın tedavi edilmesidir. Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği 2030 yılı “Viral Hepatitlerin Eliminasyonu” hedeflerine ancak bu şekilde ulaşılabilir.”

 “Haydi, Viral Hepatitli Hasta Kalmasın. Herkes Test Yaptırsın ve Hepatitli Olanlar Tedavi Olsun” vurgusunda bulunan Prof. Dr. Çakaloğlu, “Amaç viral hepatitli ancak hastalığından habersiz onbinlere, yüzbinlere ulaşarak ve onların tedavisi ile ciddi hastalık ve ölümlere eggel olmak, aynı zamanda diğer insanlara bulaşı önleyerek toplumda viral hepatit infeksiyonunu kontrol altına almaktır yani eliminasyonhedeflerine ulaşmaktır” diye konuştu.

Yazının orijinali için tıklayınız.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)

Dünya Hepatit Farkındalık Günü

Türk Karaciğer Vakfı, Hep Yaşam Derneği ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği viral hepatit hastalıklarına dikkati çekmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Beşiktaş Demokrasi Meydanı'nda etkinlik düzenledi.

İSTANBUL (AA) - Türk Karaciğer Vakfı, Hep Yaşam Derneği ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği viral hepatit hastalıklarına dikkati çekmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Beşiktaş Demokrasi Meydanı'nda etkinlik düzenledi.

Dünya Hepatit Farkındalık Günü'nde gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, doktorlar tarafından halka bilgilendirme yapılarak, soruları cevaplandı ve broşür dağıtıldı.

Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Hepatit Günü kapsamında düzenlenen etkinlikle viral hepatitler konusunda farkındalık yaratmak, halkı bilgilendirmek ve hepatite karşı verilen mücadelede başarılı olmak istediklerini söyledi.

Özellikle hepatit B (HBV) ve hepatit C (HCV) türlerinin, kronik enfeksiyona sebep olarak karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri gibi ciddi komplikasyonlara ve ölümlere yol açabildiğini aktaran Prof. Dr. Çakaloğlu, "Dünyada 300 milyon kişi hepatit B, 100 milyona yakın insan da hepatit C taşıyıcısı. Ülkemizde hepatit B için 3 milyon hepatit C için 500 bin civarında diyebiliriz. Bu insanların 4'te 1'i hayatlarının ilerleyen döneminde bir şekilde karaciğer sirozu veya kanseri hastalıklarının riski altında." diye konuştu.

Prof. Dr. Çakaloğlu, Dünya Hepatit Birliği'nin bu sene tema olarak hepatit B ve C enfeksiyonuna sahip ancak tanı konulmamış ve "Kayıp Milyonlar" olarak adlandırılan kişilere hitap ettiğini ve "Hepatitli Hasta Kalmasın" sloganıyla olaya yaklaştıklarını belirtti.

İlk enfeksiyonu sessiz geçiren kişilerde hepatit virüslerinin kronikleşebildiğine dikkati çeken Çakaloğlu, bu durumda ciddi hastalık belirtilerinin gözlendiğini söyleyerek, şunları ifade etti:

"10 ila 50 yıl arası gibi çok uzun bir süre sessiz kalıyor. Çok uzun, sessiz, belirtisiz, insanların normal hayatlarını sürdürdükleri bir ara dönem var. Bu dönemde hastaları tedavi edersek hem siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi komplikasyonları hem de bunlara bağlı ölümleri önleyebiliriz ve hepatitli hasta havuzunu küçültürüz. O nedenle, herkese hepatit B ve C, beraberinde A testlerini de yaptırmalarını, eğer aşı olmaları gerekenler varsa aşı olmalarını, içlerinde hepatit B ve C’li kişiler varsa konunun uzmanlarına başvurup tedavi olmalarını öneriyoruz."

- "Tedaviler henüz siroz ve kansere yakalanmadan yapılmalı"

Konuşmasında tedavi aşamalarına da değinen Prof. Dr. Çakaloğlu, hepatit B için etkili aşı ve ilaçların bulunduğunu ancak virüsü vücuttan atmanın kolay olmadığını, amacın uzun süreli tedaviyle karaciğeri normale yaklaştırmak ya da virüsü baskılayarak komplikasyonları önlemek olduğunu anlattı.

Çakaloğlu, hepatit C’de de etkili ilaçlar bulunduğunu ve yüzde 100'e yakın kür sağlanabildiğini ifade ederek, "Bu tedaviler henüz siroz ve kansere yakalanmadan yapılmalı. Çünkü ilaçlar bu hastalıklara yakalananlarda da etkili olsa bile, ilerlemiş hastalık olumsuz seyrini sürdürüp yine komplikasyonlara yol açabiliyor." dedi.

Hedeflerinin hastalara erken evrede tanı koymak, onları uygun evrelerde iyileştirmek ve Dünya Sağlık Örgütü'nün hepatitle mücadelede 2030 yılı için koyduğu viral hepatit eliminasyonu hedeflerine ulaşmak olduğunun altını çizen Çakaloğlu, "Dünya sağlık örgütü bütün topluluklara şunu empoze ediyor; 'Lütfen ülkenizdeki hepatit hastalarının yüzde 90’ına testler yaparak tanı koyun. Bu tanı koyduğunuz insanların en az yüzde 80'ini tedavi edin, böylece ölümlerin yüzde 65-70 oranında önüne geçin.' Bu da 2030 viral hepatit eliminasyon hedeflerimiz." diye konuştu.

- "Normal hayatlarınızda bir kısıtlama yapmayın"

Çakaloğlu, kan transizyonu yapılmış ya da ciddi ameliyatlar geçirmiş herkesin test yaptırması gerektiğini, diyaliz ve organ nakli hastalarının yanı sıra immün sistemi baskılanmış kanser hastalarının da risk grubunda bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Günlük hayat açısından bakarsak, özellikle tatuaj, dövme, piercing gibi vücuda nüfuz edici işlemler uygun olmayan koşullarda yapılırsa risk taşıyor. Berberler, kuaförler, manikür ve pedikür konusunda kanıtlanmış bir bilgi yok. O yüzden bunu özel bir risk grubu olarak belirtmek doğru değil. Hepatitli hastalar, normal hayatlarınızda bir kısıtlama yapmayın, işinizde çalışabilirsiniz, her türlü sportif aktiviteyi yapabilirsiniz, sevdiğiniz insanlara sarılabilirsiniz, aynı tabaktan yemek yiyebilirsiniz. Bu virüsün bu şekilde bulaşması imkansız. Ama birkaç şeye dikkat edin. Bir yerinizde kanayan yara varsa, orayı temizleyip flasterle kapatın. Kişisel eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmayın. Bunlar dışında alınması gereken bir önlem yok."

- "Hastaların tedaviye erişimleri için sosyal kampanya yapıyoruz"

Hep Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hilal Ünalmış Duda ise, amaçlarının hepatit konusunda farkındalığı artırabilmek ve hepatiti tamamen yok etmek olduğunu ifade etti.

Dünyada ve Türkiye'de milyonlarca insanın hepatit virüsü taşıdığını bilmeden yaşadıklarını anlatan Duda, "Onların farkında olması ve test yaptırması gerekiyorsa tedaviye erişimleri için biz de böyle bir sosyal kampanya yapıyoruz. 2030 yılında dünyadan hepatiti yok etmek isteyen bir ekip var, ben de o ekibin Türkiye temsilcisiyim." diye konuştu.

Yazının orijinali için tıklayınız.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)

"300 milyon hepatitli hastalığından habersiz"

Dünya üzerinde 300 milyon Hepatit B, 100 milyon ise Hepatit C hastası olduğunu söyleyen Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji-Hepatoloji Bölümü ve Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, "Bu insanların yaklaşık yüzde 80’i yani 300 milyonu hastalığından habersiz. Vakıf olarak ’Kayıp Milyonlar’ temasıyla hastalık konusunda farkındalığı amaçlıyoruz" dedi.

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü. Dünya Hepatit Birliği ve Türk Karaciğer Vakfı’nın amacı ise hastalığının farkında olmayan insanların farkındalığını sağlamak. ’Kayıp Milyonlar’ temasıyla hastalığa dikkat çektiklerini belirten Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, "Dünyada yaklaşık 300 milyon Hepatit B’li, 100 milyon civarında da Hepatit C’li insan olduğunu biliyoruz. Bunların 4’te 1’i yani 100 milyonu ömürlerinin bir devresinde karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri olma riski ile karşı karşıya. O nedenle bu iki virüsün üzerinde daha çok duruyoruz. 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü’nde de farkındalık yaratıp insanları bu konuda bilgilendirip herkesi en azından hayatlarında bir kere kendileri ve aile üyeleri için Hepatit testlerini yaptırmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

"BİR KERE TEST YAPTIRIN"

Hepatit mikrobunu taşıyan yaklaşık 400 milyondan 300 milyonun hastalığından habersiz olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, "İlerde ciddi hastalıklara maruz kalma riskine sahip insanların maalesef yaklaşık yüzde 80’i hastalığından habersiz. 400 milyon Hepatit B ve C hastasının yaklaşık 300 milyonu hastalığından habersiz. Bu da hastalığın özelliği. Bu virüs kronikleştikten sonra 10 ila 50 yıl gibi uzun sürelerde siroza ya da kansere yol açıyor. Bu aradaki dönem ise sessiz bir enfeksiyon olarak geçiyor. Herhangi bir belirtisi olmadığından bizim bu hastalıkları tanımamız ancak onunla ilgili testleri yaptırmakla mümkün" ifadelerini kullandı.

"ETKİLİ İLAÇLARIMIZ VAR"

Her iki virüs için de etkili ilaçların olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çakaloğlu, "Biz bu insanları erken tanı sonrası tedavi edersek hem hastalıklarını yok edip ilerde siroz veya kanser olma riskini ortadan kaldırmış olacağız.Viral hepatitlere karşı koruyucu aşı, etkili ilaçlar, ulaşılabilir tedavi olanakları, etkin sosyal güvenlik sistemimiz ve konuyu çok iyi bilen uzman doktorlarımız var. Eksik olan ise bu konudaki toplumsal farkındalığın az olması. Bunun için de öncelikle riskli gruplar başta olmak üzere herkesin hepatit B ve C tarama testlerinin yapılması, virüs taşıdığı belirlenen kişilerin tedavi programına alınması, ilaç tedavilerine başlanması, ailenin diğer fertlerinin de taranarak virüslere karşı önlem alınması gerekiyor açıklamasında bulundu.

VİRAL HEPATİTLİ HASTA KALMASIN"

Dünya Sağlık Örgütünün, viral hepatitler konusunda bütün ülkeler için 2030 yılına kadar Viral Hepatit B ve Cnin Eliminasyonu amacı hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Çakaloğlu şöyle devam etti:

Dünyada milyonlarca, ülkemizde de yüzbinlerce insanın hepatit B veya hepatit C olduğundan habersiz yaşaması, viral hepatitlerin eliminasyonu önündeki en büyük engeldir. Her türlü çaba gösterilerek tanı konulan ve hastalığın erken döneminde iken tedavi edilen hasta sayısını bugünkünün en az 3-4 katına çıkarmamız gerekmektedir. Hedef rakam her yıl kronik hepatit Bli ve kronik hepatit Cli en az 15 bin, tercihan 30 bin hastanın tedavi edilmesidir. Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği 2030 yılı Viral Hepatitlerin Eliminasyonu hedeflerine anvak bu şekilde ulaşılabilir.

Haydi, Viral Hepatitli Hasta Kalmasın. Herkes Test Yaptırsın ve Hepatitli Olanlar Tedavi Olsun vurgusunda bulunan Prof. Dr. Çakaloğlu, Amaç viral hepatitli ancak hastalığından habersiz onbinlere, yüzbinlere ulaşarak ve onların tedavisi ile ciddi hastalık ve ölümlere eggel olmak, aynı zamanda diğer insanlara bulaşı önleyerek toplumda viral hepatit infeksiyonunu kontrol altına almaktır yani eliminasyonhedeflerine ulaşmaktır diye konuştu.

Yazının orijinali için tıklayınız.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)