28 Temmuz Dünya Hepatit Günü

WHD 2013 poster2 web3 maymun

28 Temmuz’da, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Dünya Hepatit Örgütleri Birliği (WHA) ile işbirliği içinde çalışan dünyanın her köşesindeki, bizim gibi sağlık örgütleri 6. Dünya Hepatit Günü’nü kutlayacak.

Bu yıl iki ana tema üzerinde duruluyor:

1. İşte hepatit. Hepatit hakkında bilgilen ve yüzleş
Bu tema ile viral hepatitin gerçek hayattaki olumsuz etkisi üzerinde duruluyor. 2010 yılında kullanılmasından bu yana büyük bir beğeni gördü. Bu yıl da gibi popüler olacağına eminiz.

2. Gör, işit ve konuş (Üç bilge maymun hareketi)
Bu temanın mesajında, hepatitin milyonlarca kişi tarafından dünyada göz ardı edilmesi anlatılıyor ve bunu değiştirmek için çağrı yapılıyor.
28 Temmuz etkinlikleri, hepatit bilincini artırmak için küresel eylemler yapmayı ve geçen yıl olduğu gibi bu küresel eylem sonucunda Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmeyi amaçlıyor.

2012 yılında Türk Karaciğer Vakfı'nın Hepatitle Yaşam Derneği, Viral Hepatitle Savaşım Derneği ve Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği işbirliğinde İstanbul Taksim Meydanı’nda gerçekleştirdiği eyleme 85 kişi katılmıştı. Eylem, ulusal gözlemcilerin tanıklık raporları eşliğinde Guinness’e gönderildi ve yapılan inceleme sonucunda bu eylemi düzenleyen örgütlere Guinness yönetimi tarafından sertifika gönderildi.

Bu yıl da yine Türk Karaciğer Vakfı, Hepatitle Yaşam Derneği, Viral Hepatitle Savaşım Derneği ve Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği tarafından düzenlenecek eylem için yeni bir yer seçildi.
28 Temmuz eylemi, İstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılacak.

Tüm dünyada olduğu gibi yerel saatle 12.00’de başlayacak eylem için gönüllü, istekli herkesi 28 Temmuz Pazar günü saat 11.00’de Kadıköy’de Karaköy-Eminönü ve Beşiktaş iskelelerinin arasındaki, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın hemen yanındaki, içinde Atatürk anıtının da bulunduğu meydana bekliyoruz. "

Program:

10.00
Beşiktaş İskele’sinde toplanılacak.

10.45
Şehir Hatları Vapuru ile Kadıköy’e geçilecek

11.00
Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanmaya başlanacak.

11.15
Beşiktas’tan gelen doktorlar ve gönüllüler de Kadıköy grubuna katılacak

Bando gösterisine başlayacak
Halkımıza hepatit hakkında bilgi broşürü dağıtılılacak
Etkinliğe vakfımız ve derneklerimiz üyesi doktorlarımız, öğretim üyelerimiz, çeşitli mesleklerden hastalarımız, ailelerimiz, çocuklarımız, sanatçı dostlarımız katılacaklar. Ellerimizde bayrağımız, vakıf ve dernek flamaları, hepatit aşılarına, hepatitin tedavi edilebilirliğine dikkat çeken pankartlar ve afişler bulunacaktır.)

11.45
Saygı Duruşu İstiklal Marşı
Kadıköy Atatürk Anıtına Çiçek Koyma
(Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu,
Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak,
Hepatitle Yaşam Hasta ve Hasta Yakınları Derneği Başkanı Dr. Hilal Ünalmış Duda
çiçek koyacaklar.

12.00
Kadıköy İskele Meydanı’nda Guinness Dünya Rekoru etkinliği ( Bu etkinlikte katılımcılar belirlenmiş bir alanda, bir başkan eşliğinde sıra ile üç maymun hareketini yapacaklar. Katılımcıların her hareketi için 10 saniyelik süre tanınacak. Her hareketi 12 kez tekrarlamayı düşündüğümüz için etkinlik tahminen 10 dakika sürecek... Dünyada her 12 kişiden 1'inin hepatitle karşılaştığı açıklandığından 12 sayısına dikkat çekmek istiyoruz...

Kadikoy iskelesi

Free Joomla templates by Ltheme